www by c m a Järva Maavalitsus

Avaliku teenuse standard avaldustele ja märgukirjadele vastamise kohta  
Maaosakonna toimingud  
Haridus-ja kultuuriosakonna toimingud  
Perekonnaseisuosakonna toimingud  
Sotsiaal-ja tervishoiuosakonna toimingud  

Otsing: 

  Toimingud  Perekonnaseisuosakonna toimingud Avaliku teenuse standard abielu sõlmimise kohta
Avaliku teenuse standard abielu sõlmimise kohta

KINNITATUD
Järva maavanema
03. detsembri 2002. a
korraldusega nr 1624

ABIELU SÕLMIMINE

Abielu sõlmimise eeldused
Abielu sõlmitakse mehe ja naise vahel.
Isik on abiellumisealine, kui ta on saanud 18-aastaseks.
15-18 -aastane alaealine võib abielluda oma vanemate või eestkostja kirjalikul nõusolekul. Kui alaealisel on ainult üks vanem või teine vanem on teadmata kadunud või tema piiratud teovõime tõttu on talle määratud eestkostja, samuti kui ühelt vanemalt on vanema õigused ära võetud, piisab ühe vanema nõusolekust. Oma nõusoleku annavad vanemad perekonnaseisuasutusele isiklikult kohal olles. Kui vanem ei saa isiklikult kohale tulla, võib ta esitada notariaalselt kinnitatud nõusoleku.
Kui kas üks vanematest või eestkostja ei anna abiellumiseks nõusolekut, võib kohus anda abiellumisloa ühe vanema või eestkosteasutuse avalduse alusel. Luba antakse, kui abiellumine vastab alaealise huvidele.

Avalduse esitamine
Abielu sõlmimiseks esitavad abiellujad isiklikult kirjaliku avalduse (blanketid on saadaval kohapeal.
Avalduses kinnitavad abiellujad oma allkirjadega, et nad soovivad abielluda, et neil puuduvad abielu sõlmimist takistavad asjaolud ning nad on teadlikud teineteise tervislikust seisundist.
Avalduse esitamisel tutvustatakse abiellujatele abielu sõlmimise tingimusi ning hoiatatakse neid valeandmete esitamise eest.
Avalduse esitamisel tuleb esitada ka isikut tõendav dokument, välisriigi kodanik või kodakondsuseta isik esitab passi või seda asendava dokumendi.
Isik, kes on varem abielus olnud, esitab lisaks abielu lõppemist tõendava dokumendi (abielulahutustunnistus, kohtuotsus, surmatunnistus).

Abielu ei sõlmita:
•kui abielluja ei kinnita oma abiellumissoovi;
•kui abielluja ei ole abiellumisealine;
•kui vähemalt üks abiellujatest on juba abielus;
•otsejoones alanejate või ülenejate sugulaste vahel;
•vendade ja õdede või poolvendade ja -õdede vahel;
•lapsendajate ja lapsendatute, samuti ühe isiku poolt lapsendatute vahel;
•kui isik on tunnistatud teovõimetuks;
•kahe samast soost isiku vahel;
•kui üks või mõlemad abiellujad ei ole otsustusvõimelises seisundis. Sel juhul määratakse abielu sõlmimiseks uus aeg.

Perekonnanime valik
•Abikaasad valivad ühiseks perekonnanimeks ühe abikaasa perekonnanime või;
•kumbki abikaasa säilitab oma abielueelse perekonnanime või;
•abielueelsele perekonnanimele lisatakse abikaasa soovil teise abikaasa perekonnanimi.

Abielu sõlmimine
Abiellujad sõlmivad abielu isiklikult ning üheaegselt kohal olles kindlaksmääratud ajal. Kindlasti tuleb kaasa võtta isikut tõendavad dokumendid.
Abielu sõlmitakse mitte varem kui ühe kuu ning mitte hiljem kui kolme kuu möödumisel avalduse esitamisest. Mõjuvatel põhjustel võib abiellujate soovil nimetatud tähtaegu lühendada või pikendada, pikendada võib kuni kuue kuuni avalduse esitamisest.
Abiellujate soovil võib abielu sõlmimise kuupäeva või kellaaega muuta, abiellumisavaldusele tehakse vastav märge ning kinnitatakse abiellujate allkirjadega.
Enne abielu sõlmimist tuleb tasuda abieluakti koostamise eest riigilõiv 100 krooni (Maksu- Tolliameti arveldusarve nr 221013264340 Hansapangas või nr 10052032262003 Ühispangas, viitenumber 1299849) ning esitada selle kohta panga kviitung.
Perekonnaseisuametnik loeb abieluakti ette ning abikaasad ja ametnik kirjutavad sellele alla. Abiellujad kirjutavad perekonnanimed, mis neil olid enne abielu sõlmimist.
Abielu loetakse sõlmituks, kui abiellujad on abieluaktile alla kirjutanud. Akti alusel antakse välja abielutunnistus.
Juhul kui abiellujad ei tule kindlaksmääratud ajal abielu sõlmima ega teata ilmumata jäämise põhjusi, loetakse nende avaldus kehtetuks ning kui nad siiski soovivad abielluda, tuleb esitada uus avaldus.

Abielu sõlmimine välisriigi kodanikuga
Abielu saab sõlmida Eestis legaalselt viibiv välismaalane.
Välisriigi kodanik peab avalduse esitamisel esitama oma passi või seda asendava dokumendi ning oma riigi pädeva ametiasutuse tõendi abiellumist takistavate asjaolude puudumise kohta. Nime-tatud tõend peab olema EV välisesinduses (saatkonnas) või EV Välisministeeriumis legaliseeritud. Dokumendi legaliseerimist ei nõuta Leedu, Läti, Vene Föderatsiooni, Poola ja Ukraina kodanikelt.
Võõrkeelsetele dokumentidele tuleb lisada notariaalselt kinnitatud eestikeelne tõlge.
Eestis alaliselt elavad välisriigi kodanikud ning kodakondsuseta isikud saavad abielu sõlmida samas korras nagu Eesti kodanikud.

Kui teile osutatav teenus ei vasta käesolevale standardile, võite esitada kaebuse maavanemale, kes vaatab selle läbi ühe kuu jooksul. Juhul kui Te leiate et teenuse osutamisel on rikutud Teie õigusi või piiratud Teie vabadusi, on Teil õigus 30 päeva jooksul rikkumisest teadasaamisest esitada kaebus Tallinna Halduskohtule vastavalt “Halduskohtumenetluse seadustikule”.

Vastuvõtuajad

Esmaspäev 8.00-17.00
Teisipäev 8.00-17.00
Kolmapäev 8.00-17.00
Neljapäev 8.00-17.00
Reede 8.00 15.45

Kontaktandmed:
Järva Maavalitsuse perekonnaseisuosakond
Rüütli 25, 72713 PAIDE

Telefon: 385 9667, 385 9668, 513 9987
 
Järva maavalitsusRüütli 25 72713 Paide Tel. 038 59 601 Faks 038 50 519 e-post [email protected]